Светски дан бубрега обележава се на иницијативу Међународног друштва за нефрологију и Интернационалног удружења Фондације за бубрег у више од 100 земаља широм света. Од 2006. године обележава се сваког другог четвртка у марту месецу.

Унапређење једнаког приступа нези и оптималној пракси лечења

Процењује се да хронична болест бубрега (ХББ) погађа више од 850 милиона људи широм света и да је била узрок смрти код више од 3.1 милиона људи у 2019. години. Тренутно се бубрежна болест налази на 8. месту када је реч о водећим узроцима смрти, и уколико се нешто не предузме, предвиђа се да ће до 2040. ХББ бити на 5. месту ове листе. Током последње три деценије, напори у лечењу хроничне бубрежне болести били су усмерени на припрему и спровођење терапија за замену бубрежне функције.

Да ли сте знали?

Баријере за приступ новим терапијама

Недавна терапијска открића нуде невиђене могућности у спречавању или одлагању болести као и ублажавању компликација попут кардиоваскуларних и бубрежних слабости, ултимативно продужавајући животни век као и квалитет живота људи са хроничном болешћу бубрега(ХББ). Иако би ове нове терапије требало да буду доступне свим пацијентима на свету, препреке као што су недостатак свести о хроничној бубрежној инсуфицијенцији (ХББ) , недовољно знање или поверење у новије терапијске стратегије, недостатак специјалиста у области нефрологије као и трошкови лечења, доприносе дубоким разликама у доступности лечења, посебно у земљама са ниским и средњим приходима, али такође и у неким окружењима са високим дохотком. Ове неједнакости наглашавају потребу да се фокус усмери на подизање свести о хроничној бубрежној болести (ХББ), као и на јачању капацитета здравствених радника.

Како постићи адекватно лечење бубрега?

Како би лечење бубрега било адекватно, неопходно је превазићи препреке на више нивоа узимајући у обзир контекстуалне разлике како на светском нивоу, тако и међу регионима. Препреке се односе на пропусте у раној дијагностици, недостатак универзалне здравствене заштите или покриће осигурања, присуство ниске свести здравствених радника као и изазове у погледу цена и приступачности лекова. Како би се очували бубрези, срце, али што је најважније и животи људи, неопоходна је вишеслојна стратегија, која би обухватила све наведене аспекте.

За шта се залажемо

Потребан је свеобухватан приступ на више нивоа у циљу побољшања неге бубрега и адекватне медицинске праксе широм света.

  • Здравствене политике – Примарна и секундарна превенција хроничне бубрежне болести (ХББ) захтева циљану здравствену политику која холистички интегрише лечење бубрега у оквиру постојећих здравствених система, обезбеђујући новчана средства за лечење, као и ширење знања о здрављу бубрега, како ка широј јавности, тако и међу здравственим радницима. Потребно је имати једнак приступ скринингу бубрежне болести, средства за рану дијагностику и одрживи приступ квалитетном лечењу како би се остварила превенција хроничне бубрежне болести (ХББ) или онемогућила њена даља прогресија.
  • Пружање здравствене неге – Незадовољавајући резултати лечења ХББ су последица ограниченог фокуса здравствене политике, неадекватне едукације пацијената и лекара, недостатка ресурса за висококвалитетну негу и ограниченог приступа лековима који су иначе финансијски приступачни. Како би стратегије биле успешно спроведене, суштински је неопходно да се усвоје свеобухватни приступи фокусирани на пацијенте и потребе у оквиру локалних заједница, а све у циљу идентификовања и отклањања препрека како би висококвалитетно лечење ХББ постало стварност.
  • Здравствени радници – Недостатак лекара, како у примарној здравственој заштити, тако и нефролога, захтева побољшање обуке, свођење на минимум губитка пружалаца здравствених услуга и изградњу капацитета међу здравственим радницима укључујући лекаре примарне здравствене заштите, медицинске сестре и здравствене раднике у оквиру друштвене заједнице. Едукација о одоварајућем скринингу хроничне бубрежне болести и придржавање упутстава клиничке праксе су кључни за успешну имплементацију ефикасних и безбедних стратегија лечења. Прихватање научних иновација и употреба фармаколошких и нефармаколошких средстава за лечење хроничне бубрежне болести (ХББ), као и неговање ефективне комуникације и емпатије међу професионалцима би имало снажан утицај на целокупну добробит пацијената.
  • Оснаживање пацијената и заједница – Оснаживање пацијената и заједница – На глобалном нивоу, лечење и лекови нису свима приступачни, не само услед високих трошкова, већ и због дезинформација које у великој мери утичу на понашање и истрајност код пацијената. Подизање свести о ризицима хроничне бубрежне болести (ХББ) попут дијабетеса, хипертензије и појаву гојазности, унапређење здравствене писмености о изборима здравог начина живота, самопомоћи и промовисању дугорочног придржавања стратегија лечења могу бити од огромног значаја посебно када се почну примењивати у ранијем стадијуму болести и када их се људи доследно придржавају. Укључивање пацијената у локална удружења која се баве ХББ доводи до њихове боље информисаности, и може их у великој мери подстаћи и оснажити у доношењу квалитетнијих одлука у вези са њиховим здрављем које на дуже стазе доводе до побољшавања здравствених исхода.

ШТА МОЖЕТЕ ДА УЧИНИТЕ ЗА ЗДРАВЉЕ СВОЈИХ БУБРЕГА?

Ипак, постоји неколико једноставних начина да се смањи ризик од развоја бубрежних болест.

Погледајте 8 златних правила!

1. Будите активни и у форми

2. Здраво се храните

3. Проверавајте и држите под контролом вредности шећера

4. Проверавајте и држите под контролом крвни притисак

5. Трудите се да увек имате одговарајући унос течности

6. Без конзумације цигарета

7. Не узимајте лекове против болова без консултације са лекаром

8. Проверите функцију бубрега, ако имате један или више фактора ризика

Извори:

https://izjzv.org.rs/?lng=&cir=&link=3-15-4096

https://www.worldkidneyday.org/

Оставите одговор