Међународни дан особа са инвалидитетом (International Day of Persons with Disabilities – IDPD) је дан Уједињених нација који се обележава сваке године 3. децембра.

Тема Међународног дана особа са инвалидитетом (МД ОСИ) 2023. године је: „Уједињени у акцији за спашавање и постизање Циљева одрживог развоја за ОСИ, са ОСИ и од стране особа са инвалидитетом (ОСИ)“.

Дан је посвећен промоцији права и добробити особа са инвалидитетом на свим нивоима друштва и развоја и подизању свести о положају особа са инвалидитетом у свим аспектима политичког, друштвеног, економског и културног живота.

СЗО се придружује УН-у у обележавању овог дана сваке године, наглашавајући важност осигуравања права особа са инвалидитетом, како би могли да у потпуности равноправно и делотворно учествују у друштву с другима и да се не суочавају са препрекама у свим аспектима свог живота.

У свом седишту у Женеви, СЗО организује годишњи догађај МД ОСИ како би едуковала јавност, подигла свест, заговарала политичку вољу и ресурсе и прослављала достигнућа.

СЗО је 2022. године покренула Глобални извештај о здравственој једнакости особа са инвалидитетом. Овај извештај излаже приступе и активности које земље могу предузети како би се позабавиле здравственим неједнакостима које доживљавају особе са инвалидитетом.

Више од 1,3 милијарде људи данас доживљава значајан инвалидитет, што представља 16% светске популације.

Многе особе са инвалидитетом умиру раније, изложене су повећаном ризику од развоја низа поремећаја здравља и имају више ограничења у свакодневном функционисању од остатка популације.

Ове лошије здравствене исходе називамо „здравствене неједнакости“ јер их је у великој мери могуће избећи с обзиром да су последица неравноправностима унутар и изван здравственог сектора.

Ови фактори укључују, на пример, дискриминацију у нашим друштвима, неправедне политике, неједнакост у детерминантама здравља, нприступачност здравствене заштите или квалитета неге и негативне ставове здравствених радника.

Ове здравствене неједнакости су оштар подсетник да су особе са инвалидитетом пречесто изостављене и да постизање доброг здравља и благостања за све (Циљ одрживог развоја бр. 3 – ЦОР 3) захтева значајно учешће и оснаживање особа са инвалидитетом.

Остваривање ЦОР-3 за ОСИ, са ОСИ и од стране особа са инвалидитетом данас нам је на дохват руке, више него икада раније (све док смо уједињени).

Генерални секретар УН, Антонио Гутереш, је 2019. године покренуо Стратегију инклузије особа са инвалидитетом (Disability Inclusion Strategy –UNDIS), како би укључио особе са инвалидитетом у сваку активност и кључне функције читавог система УН.

Стратегија инклузије особа са инвалидитетом УН нам је дала алате за покретање храбре системске трансформације и покренула напредак без преседана за ОСИ, са ОСИ и од стране особа са инвалидитетом (ОСИ) широм света. Ова достигнућа су изванредне демонстрације вредности системског планирања за инклузију особа са инвалидитетом, разлог за славЉе и извор тежње да се ови напори наставе.

Обележавање 3. децембра, Међународног дана ОСИ, има за циљ промовисање разумевања питања инвалидности и мобилизацију подршке за достојанство, права и добробит особа са инвалидитетом. Посвећеност УН испуњавању свих људских права за особе с инвалидитетом ојачана је широко ратификованом Конвенцијом о правима особа с инвалидитетом и Агендом за одрживи развој УН 2030.

Тема МД ОСИ 2023. године је „Уједињени у акцији за спашавање и постизање циљева одрживог развоја за, са и од стране особа са инвалидитетом“.

С обзиром на вишеструке кризе данашњег света, постизање ЦОР УН је у опасности. На средини периода имплементације Агенде 2030, свет није на путу да достигне бројне Циљеве одрживог развоја (ЦОР) до 2030. године. За многе је напредак или застао или назадовао испод “основне линије” из 2015. године. Нажалост, најсиромашнији и најугроженији на свету често су најтеже погођени у временима кризе. Прелиминарни налази из предстојећег Извјештаја УН о инвалидности и развоју 2023. године показују да је свет још више “скренуо с пута” у испуњавању неколико циљева одрживог развоја за особе са инвалидитетом. Наше напоре да спасимо ЦОР за ОСИ, са ОСИ и од стране особа са инвалидитетом (ОСИ) треба интензивирати и убрзати, с обзиром на то да су особе са инвалидитетом кроз историју биле маргинализоване и често су биле међу онима који су најдуже препуштени сами себи. Темељна промена у посвећености, солидарности, финансирању и деловању је кључна. Саставни део овога је укључивање гласова, потреба и приоритета глобалне заједнице особа са инвалидитетом и сву њихову разноликост. Охрабрујуће, усвајањем Политичке декларације на недавном самиту ЦОР УН, светски лидери су се поново обавезали на постизање одрживог развоја и заједничког просперитета за све, фокусирајући се на политике и акције које су усмерене на најсиромашније и најугроженије, укључујући особе са инвалидитетом.

Ово позива на поновно јачање напора држава чланица, система Уједињених нација, цивилног друштва и глобалне заједнице особа са инвалидитетом, кроз појачане акције и међународну сарадњу, како би СДГ постали стварност за ОСИ, са ОСИ и од стране особа са инвалидитетом (ОСИ).

Поводoм обележавања овог датума подсећамо на акцију посвећену ОСИ у оквиру Фестивала менталног здравља у Панчеву, 2023. године:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0bb1vAuE62841cgwRYdRfaodmroqURTnvrJ8dP2Ugwu51VjmmfNtvbmQNevuYSEg9l&id=100090266794464&mibextid=Nif5oz

Постери:

https://www.zjzpa.org.rs/wp-content/uploads/2023/12/Poster-Od-medicinskom-ka-socijalnom-modelu-invalidnosti.pdf

https://www.zjzpa.org.rs/wp-content/uploads/2023/12/Poster-Deca-se-razlikuju-ali-zele-slicne-stvari-1.pdf

Извори:

https://izjzv.org.rs/?lng=lat&cir=0&link=3-15-3965

https://www.who.int/campaigns/international-day-of-persons-with-disabilities/2023

Оставите одговор