„ХАЈДЕ ДА РАЗГОВАРАМО О ГОЈАЗНОСТИ И …”

Епидемија гојазности један је од најозбиљнијих изазова за здравље становништва у свету. Глобално, гојазност представља узрок више од милион смртних исхода годишње, а процењује се да погађа више особа него пушење, алкохолизам или сиромаштво изискујући високе трошкове здравствене заштите. 

Током последње две деценије преваленција гојазности у Европи троструко је повећана. Прекомерна ухрањеност данас погађа 50% одраслих, док је једна трећина те популације гојазна. Прекомерна ухрањеност и гојазност присутни су и код 20–30% деце и адолесцената у земљама Европе, а драматичан тренд годишњег пораста њихове преваленције и честа удруженост са другим болестима дају епидемији гојазности у овој популационој групи изузетан значај, не само здравствени већ и економски и демографски. Око 60–85% гојазне деце школског претпубертетског узраста остају гојазна и у одраслом добу, што доводи до раније и чешће појаве хроничних незаразних болести (хипертензија – повишен крвни притисак, рана атеросклероза, шећерна болест тип 2), те ендокриних, ортопедских и психосоцијалних поремећаја. Удруженост гојазности и ових обољења у тако раном животном добу проузрокује скраћење очекиване просечне дужине живота, доприноси великом оптерећењу болестима у наредној генерацији и угрожава функционисање система здравствене заштите и осигурања. 

Поред последица по физичко здравље које се огледају у низу хроничних незаразних болести, гојазност има и друге значајне последице: гојазне особе су чешће депресивне, имају мање самопоуздања и често су социјално стигматизоване. Значајне су и економске последице гојазности које се огледају у високим и често непропорционалним трошковима здравствене заштите и високом проценту одсуства са посла због боловања као последица здравствених проблема у чијој основи лежи гојазност као узрочни или фактор ризика. 

Светски дан борбе против гојазности први пут је обележен 4. марта 2020. године са циљем подизања свести јавности о распрострањености овог проблема, бољег разумевања узрока и последица и позивања на акцију свих сектора који могу да допринесу решавању овог јавноздравственог проблема с обзиром да је гојазност резултат сложене интеракције биолошких, генетских, фактора животне средине и психосоцијалних фактора. Ове године овај дан се обележава под слоганом „Хајде да разговарамо о огојазности и …”. 

Превенција и лечење гојазности подразумевају мултидисциплинарни приступ здравственог сектора, уз истовремено деловање свих других сектора државе и цивилног друштва у промоцији здравих стилова живота и подизању свести становништва о значају правилне исхране и физичке активности. Националним програмом превенције гојазности код деце и одраслих предвиђене су следеће приоритетне области за акцију до 2025. године: промоција здравља и превенција прекомерне ухрањености и гојазности, реоријентација услуга здравствене заштите ка превенцији и јачање надзора, праћења, евалуације и истраживања.

Једна од најзначајнијих мера превенције јесте едукација у области исхране.

Више података у вези са гојазношћу у Србији доступно је на веб-страници:

https://data.worldobesity.org/country/serbia-188/#data_overview

Истраживање  понашања у вези са здрављем деце школског узраста реализовано је током школске 2021/2022. године у 101 основној и средњој школи, а анкетирана су  укупно 3962 ученика V и VII разреда основних и I разреда средњих школа. Две трећине анкетираних (69,1%) спада у групу нормално ухрањених, 15,8% је прекомерно ухрањено (20,6% дечака и 11,8% девојчица), док је 3% адолесцената класификовано као гојазно (4,2% дечака, 2% девојчица):

(https://www.batut.org.rs/download/publikacije/IstrazivanjeHBSC2022.pdf )  

Више о навикама у исхрани адолесцената у Србији прочитајте овде: https://www.batut.org.rs/download/aktuelno/ishranaAdolescenti.pdf 

Вебинар посвећен обележавању Светског дана борбе против гојазности, намењен пре свега лекарима опште праксе али и другим професионалцима који се баве терапијом прекомерне тежине, биће одржан у понедељак, 4. марта од 18 до 20 сати по средњеевропском времену. Регистрација је доступна на следећем линку:

https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_y8-DgRp6ScOk82wJIzuQOA#/registration

Саветовалиште за исхрану предшколске и школске деце у Заводу за јавно здравље Панчево:

https://www.zjzpa.org.rs/savetovalista/

Оставите одговор